Pamiętaj o bezpieczeństwie

Wbrew pozorom ten beztroski czas niesie ze sobą również wiele zagrożeń. W trakcie roku szkolnego dzieci mają czas zorganizowany wokół planu lekcji i zajęć dodatkowych. Często są zajęte od rana do wieczora i nie mają wielu momentów na własną „inwencję”. Nic dziwnego, że mając do dyspozycji dwa miesiące wolnego będą chciały wykorzystać je na robienie rzeczy nowych i wyjątkowych. Część dzieci spędzi wakacje pod okiem rodziców, niektóre wyjadą na obozy i kolonie, starsze wybiorą się na pierwszy samodzielny wypad z przyjaciółmi. Oprócz walizki czystej odzieży i kieszonkowego na wakacyjne wydatki warto zaopatrzyć je w informacje, które pomogę uniknąć przykrych niespodzianek i narażania się na niepotrzebne ryzyko. Wielu nieprzyjemnym wypadkom można zaradzić z pozoru zupełnie zwyczajnie: rozmawiając z dziećmi, dyskutując na temat możliwych zagrożeń i uświadamiając procedury obowiązujące, np. podczas samodzielnej wyprawy w góry. Takie rozmowy powinny odbywać się w szkołach i domach.