Mamy Dolnośląskiego Demostenesa – Mistrza Mowy Polskiej

W czwartek 10 czerwca odbyła się ósma edycja konkursu „I TY MOŻESZ ZOSTAĆ DEMOSTENESEM! DOLNOŚLĄSKI UCZEŃ MISTRZEM MOWY POLSKIEJ“ pod patronatem Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN i Prezydenta Miasta Bolesławiec. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 2 w Bolesławcu. Konkurs był skierowany do uczniów klas siódmych i ósmych dolnośląskich szkół.

To szczególnie ważny konkurs dla organizatorów, ponieważ był dedykowany pomysłodawczyni tego cyklicznego wydarzenia, Monice Kalinowskiej. Naszej koleżance, naszej nauczycielce j. polskiego, przyjaciółce, której niestety już nie ma z nami. Dlatego bez wahania postanowiliśmy w tym roku do pracy w jury zaprosić córkę twórczyni konkursu Panią Julię Kalinowską, która przewodniczyła pracom członkom jury. Zaproszenie do współpracy w komisji przyjęła również Pani Beata Sulska – Naczelnik Wydziału Społecznego oraz Pan Jerzy Zieliński – Sekretarz Miasta Bolesławiec.

Do konkursu zgłosiło się siedmiu uczniów ze szkół:

Julia Surdyk – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Wyżykowskiego w Polkowicach,

Gracjan Nurkowski – Szkoła Podstawowa nr 1 i. Jana Wyżykowskiego w Polkowicach,

Amelia Kopeć – Prywatna Szkoła Podstawowa „OXPRESS“ w Bolesławcu,

Hanna Kącka – Prywatna Szkoła Podstawowa „OXPRESS“ w Bolesławcu,

Kacper Lis – Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Matejki w Bolesławcu,

Miłosz Wójcik – Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Matejki w Bolesławcu,

Pola Pełka – Szkoła Podstawowa nr 5 im. Aleksandra Janowskiego w Bolesławcu.

Wszyscy uczestnicy przygotowali przemówienia, które dotyczyły różnorodnych problemów i zjawisk społecznych, umożliwiające spojrzenie na rzeczywistość z perspektywy młodego człowieka. W tym roku młodzież poruszała takie tematy jak: ekologia, hejt, brak tolerancji, manipulacja czy prawo do prywatności. Trudność dodatkowo polegała na tym, że uczniowie byli oceniani w takich kategoriach jak: dobór tematu i jego realizacja, dykcja, warstwa językowa, ogólne wrażenie oraz czas trwania prezentacji.

Jak podkreśliło jury, wszystkie wypowiedzi były ważne, ale niestety należało wyodrębnić osoby, które wykonały zadanie najdokładniej.
I tak tytuł
Dolnośląskiego Demostenesa – Mistrza Mowy Polskiej otrzymał Miłosz Wójcik z klasy siódmej Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Matejki w Bolesławcu, miejsce II otrzymał Kacper Lis z klasy ósmej Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Matejki w Bolesławcu oraz III miejsce Pola Pełka z ósmej klasy Szkoły Podstawowej nr 5 im. Aleksandra Janowskiego w Bolesławcu.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.