MARSZ PAMIĘCI

Pierwszy Marsz  Żywej Pamięci odbył się w 2010 roku. Była to inicjatywa Gimnazjum Samorządowego nr 2 im. Polaków Zesłanych na Sybir oraz Bolesławieckiego Koła Sybiraków.

Tradycja ta podtrzymywana jest do dziś, a Marsz Pamięci na stałe wpisał się
w kalendarz uroczystości miejskich, jako wzruszające patriotyczne wydarzenie, które odbywa się 17 września,  w Światowym Dniu Sybiraka. 

Od 2012 roku młodzież GS2, a obecnie SP2,  poczty sztandarowe bolesławieckich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, Koła Sybiraków, Rady Miasta i innych Stowarzyszeń oraz władze miasta i zaproszeni goście, a także liczni mieszkańcy spotykają się w Rynku, aby stamtąd wyruszyć na Cmentarz Komunalny. Tam, pod pomnikiem poległych i zamordowanych Sybiraków odbywa się dalsza część uroczystości.

W tym roku było podobnie. Po odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrała Przewodnicząca Koła Związku Sybiraków w Bolesławcu pani Maria Niemczuk. Wzruszona obrazami przywołanymi z pamięci, mówiła o losie Polaków wywiezionych na Sybir, o nieludzkim traktowaniu ich przez oprawców, o łagrach i śmierci wielu ofiar represji, które zmuszone były wykonywać katorżniczą pracę. 
Następnie głos zabrał Prezydent Miasta  pan Piotr Roman, Wicestarosta Powiatu Bolesławieckiego Tomasz Gabrysiak. W czasie uroczystości odbył się apel poległych, a  rocznicę wybuchu II wojny światowej kompania Wojska Polskiego uczciła salwą honorową. Następnie liczne delegacje składały wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym martyrologię Sybiraków. 
Na zakończenie, po modlitwie pod przewodnictwem księdza, odśpiewany został poruszający hymn Sybiraków w wykonaniu uczennic gimnazjum.

                                                                              Zobacz…
Zobacz…

                                             Info. Ewa Szajwaj