Jak nie czytam, jak czytam

     W naszej szkole dbamy o rozwój czytelniczy dzieci. Od wielu lat włączamy się w akcje promujące czytelnictwo, m.inn. w kampanię ogólnopolską : Cała Polska Czyta Dzieciom, Noc Bibliotek, nawiązujemy kontakty z ludźmi, którzy także propagują czytelnictwo.

            26 V zaprosiliśmy do szkoły grupę teatralną ,,Halo- Grupa” działającą w CIK ,,Orzeł” pod kierunkiem p. Uli Frąszczak- Matyjewicz. Uczniowie z klas I- II słuchali o przygodach sprytnej pchły z książki Jana Brzechwy ,,Pchła Szachrajka”. Podziwiali też piękne stroje naszych gości i sylwety bohaterów bajki.

                        1 VI  przyłączyliśmy  się do ogólnopolskiej akcji ustanowienia rekordu czytania w  jednym momencie  pod hasłem  ,,Jak nie czytam, jak czytam”.  Akcja jest organizowana jako protest przeciwko wszystkim statystykom ,które mówią ,że społeczeństwo polskie  nie czyta książek .Pomysłodawcą i głównym organizatorem iventu jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”. Chcieliśmy pokazać, że w naszej szkole czyta się książki , dzieci chętnie korzystają z biblioteki szkolnej i uczestniczą w wielu akcjach promujących czytelnictwo. Uczniowie wraz z wychowawcami pojawili się na boisku szkolnym z książkami, które wcześniej wypożyczyli z biblioteki szkolnej. Mieli przygotowane transparenty z napisami na temat czytania.

        Następnie udaliśmy  się do CIK-,, Orzeł”, gdzie  ,,Baśń o Stalowym Jeżu” czytała  nam  „Halo- Grupa”  wsparta uczestnikami Warsztatów Teatralnych z I i II Środowiskowego Domu Samopomocy w Bolesławcu pod kierunkiem Urszuli Frąszczak-Matyjewicz. 

       Oczywiście, wzięliśmy udział w kolejnej edycji ogólnopolskiej : Nocy Bibliotek. Nasze ,,Podróże małe i duże- w poszukiwaniu skarbu” przyciągnęły do szkoły na sobotni wieczór , noc i niedzielny poranek 55 uczniów z klas II – III naszej szkoły. Imprezę zorganizowały panie : Monika Grzyb, Elżbieta Grzyb, Małgorzata Oleś. W realizacji pomagały Magda Fedorowicz, Anna Kozłowska, Anna Kot. Dzieci wyruszyły w poszukiwaniu skarbów według poleceń z mapy pirata Rudobrodego. Czekało je wiele zadań i przygód, wędrówek po korytarzach i salach szkolnych, wzięły udział w podchodach. Spały w śpiworach w klasach , gdzie oglądały film:,,Biuro detektywistyczne Ollego i Mai”. W stołówce zjadły pizzę  zasponsorowaną przez nasze koło SKO, a rankiem przygotowywały zdrowe śniadanie na stołówce szkolnej.

       Od 3 do 10 VI trwał Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Wzięły w nim udział dwie klasy : IIa i II d ze swoimi wychowawczyniami, które czytały im  bajki podczas pobytu na ,,zielonej szkole” w Szklarskiej Porębie. Dzieci co wieczór słuchały opowieści. Poznały: ,,Legendę o Kunegundzie” , ,,Legendę o urwanym hejnale”, baśń ,,Jak Duch Gór został Liczyrzepą?”, ,,Bajki na dobranoc o zwierzętach”, ,,Baśń o królewnie i żabie”, ,,Tajemnicze zniknięcie detektywa Pozytywki” Grzegorza Kasdepke. Te piękne opowieści czytały panie: Monika Grzyb i Małgorzata Oleś.

     W dniach 12, 13 VI  uczniowie klas  II a, II e, IIIa, IId wzięli udział w warsztatach czytelniczych prowadzonych przez  pisarkę, autorkę, m.inn. książek dla dzieci, panią Grażynę Hanaf.  Podczas spotkania słuchali fragmentów książki ,,Zagubieni rodzice”, wyrażali swoje uczucia poprzez ruch, mimikę , rysunek, mogli otworzyć się na często blokowane emocje.

    A 16 VI  dzieci z klas II d, IIc  udadzą się ze swoimi paniami do CIK-,,Orzeł” na spotkanie z podróżnikiem, panem Pawłem, który opowie o swojej podróży do Mongolii, o przygodach i kulturze innej niż nasza. Obejrzymy prezentację  ze zdjęciami. Dzieci będą zadawały pytania. Żeby je zadać, wcześniej zapoznają się z różnymi materiałami na temat tak innego od naszego kraju.

    Zachęcając do czytania jednocześnie uczymy tolerancji , rozwijamy zainteresowania innymi ludźmi i kulturami.

    Organizatorkami spotkań z czytaniem w S.P. 2 są panie Monika Grzyb, Elżbieta Grzyb i Małgorzata Oleś.

 

Relację przygotowały: Monika Grzyb, Elżbieta Grzyb

https://www.facebook.com/cik.orzel/photos/pcb.1311054122347937/1311052422348107/?type=3&theater