Młodzi mówcy z Dolnego Śląska

 

W czwartek, 6 czerwca, w sali koferencyjnej BOK-MCC w Bolesławcu, spotkali się młodzi mówcy z Dolnego Śląska – finaliści wojewódzkiego, organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 2 w Bolesławcu,  konkursu „I Ty możesz zostać Demostenesem! Dolnośląski uczeń Mistrzem Mowy Polskiej” (nad którym honorowy patronat objęli: Rada Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk, Dolnośląski Kurator Oświaty oraz Prezydent Miasta Bolesławiec). Reprezentowali szkoły z Bolesławca, Zgorzelca i Jeleniej Góry. Rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych: „Młodsi” (kl. VI i VII szkoły podstawowej) oraz „Starsi” (kl. VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum).

            Prezentacjom przysłuchiwało się jury w składzie: dr Agnieszka Maciejewska (wokalistka, aktorka, pedagog, specjalistka od wystąpień publicznych, komunikacji i przemówień), Grażyna Hanaf (dziennikarka, pisarka, podróżniczka), Jerzy Zieliński (polonista, prawnik, sekretarz Rady Miasta Bolesławiec).

            Tematyka wystąpień była – jak zawsze – bardzo zróżnicowana. Dotyczyły one zagadnień ważnych dla współczesnej młodzieży (ekologia, hejt, pierwsze poważne decyzje dotyczące przyszłości, brak tolerancji, samobójstwa, działalność charytatywna, umiejętność dostrzegania piękna w codzienności oraz znaczenie obecności bliskich, życzliwych osób w najbliższym otoczeniu i wielu innych).

            Zwyciężczyniami konkursu zostały:

– w kategorii „Młodsi” – Aleksandra Graszka ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Bolesławcu (miejsce I), Natalia Gorlach ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Matejki w Bolesławcu (miejsce II), Amelia Kopeć z Prywatnej Szkoły Podstawowej OXPRESS w Bolesławcu (miejsce III);

– w kategorii „Starsi” – Joanna Ośko z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Oxpress w Bolesławcu (miejsce I oraz tytuł Dolnośląskiego Demostenesa – Mistrza Mowy Polskiej), Noemi Studzińska ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Matejki w Bolesławcu (miejsce II), Weronika Zdunek ze Szkoły Podstawowej nr 2 – Gimnazjum Samorządowego nr 2 im. Polaków zesłanych na Sybir w Bolesławcu (miejsce III), Justyna Pankowska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Bolesławcu (wyróżnienie) i Jasmina Skorupka ze Szkoły Podstawowej nr 2 – Gimnazjum Samorządowego nr 2 im. Polaków zesłanych na Sybir w Bolesławcu (wyróżnienie).

           

Nagrody w konkursie zostały ufundowane przez Gminę Miejską Bolesławiec, firmę Gerresheimer Bolesławiec S. A., Radę Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 2 oraz wydawnictwo istotne.pl.

            Nagrodę specjalną, sfinansowaną przez p. G. Hanaf, otrzymał uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 im. Bolesława Chrobrego w Jeleniej Górze – Aleksander Rerich.

 

 

Monika Kalinowska