Zielona Szkoła

W dniach 14 – 20 listopada uczniowie klas IV – VIII z Polski i Ukrainy przebywali w nadmorskiej miejscowości Łeba na Zielonej Szkole. Uczestniczyli w wycieczkach i warsztatach. Ciekawą lekcję poprowadził przewodnik, z którym wędrowaliśmy. Opowiadał o regionie, jego mieszkańcach, roślinach i zwierzętach. Zaprowadził nas do Słowińskiego Parku Narodowego. Bardzo podobała się nam przejażdżka przez sosnowy las meleksami. Oddaliliśmy się nimi 3.5 km od Łeby na wydmy znajdujące się na wąskim terenie pomiędzy Morzem Bałtyckim a Jeziorem Łebsko. Z najwyższej z wydm (Łącka ok. 42 m ponad wysokość morza) podziwialiśmy widok na jezioro Łebsko a potem znaleźliśmy się w miejscu, gdzie krajobraz był w pełni pustynny. Przewodnik objaśnił, że tworzący ruchome wydmy piasek pod wpływem wiatrów przemieszcza się i zasypuje napotkane na swej drodze lasy. W czasie spaceru po Łebie pokazał nam zabytki, np. fragment gotyckiego kościoła zniszczonego wylewami morza i pomniki m.in. Skwerek Rybaka. Odwiedziliśmy też Muzeum Bursztynów, w którym bursztynnik opowiedział jak powstaje bursztyn, pokazał wyroby bursztynowe i zdradził tajemnicę jak rozpoznać prawdziwe bursztyny. Mogliśmy też szukać w piasku bursztynów. Atrakcją była wycieczka autokarem do średniowiecznego Lęborka. Widzieliśmy zamek krzyżacki z XIV w., sanktuarium św. Jakuba, które było budowlą obronną w średniowieczu oraz neogotycki Ratusz Miejski.
Natomiast na warsztatach,, Gwiezdny teatr” zdobyliśmy wiedzę o kosmosie. Był też czas na odpoczynek, np. pobyt na basenie w hotelu ,,Łeba”, codzienne spacery po plaży, pieczenie kiełbasek przy ognisku oraz popisy piosenkarskie i taneczne. To był wartościowo spędzony czas, chwile, do których chętnie będziemy wracać wspomnieniami.
Grupą naszą opiekowały się Pani Agnieszka Skirpan i Pani Wioletta Walęga.