II Bolesławiecki Konkurs Wokalny „Być Kobietą” inspirowany postacią Marii de Mattias, Patronki Miasta Bolesławiec – 6 czerwca 2024

Skład Jury:

• p. Renata Szewczyk – przewodnicząca,
  • p. Irena Sikora-Kołodyńska
  • p. Natalia Sikorzyńska
  • p. Milena Konieczna

Miejsca i nagrody:

1. Kategoria: przedszkola:
    I miejsce – Joanna Wrąbel – „Wierna, odważna i prawa” z bajki „Mulan”
    II miejsce Wiktoria Kaliniak – „Bohemian Rhapsody – Mama”
    III miejsce duet Dominik Kołsut i Bruno Zawada – „Będziesz moją Panią”
  2. Kategoria szkoły podstawowe:
    klasy I-III:
    I miejsce Zofia Janowska – „Królestwo kobiet”
    II miejsce tercet: Lena Śmiałkowska, Noemi Pokrzyk i Nina Korzeniewicz –„Gdybym żyła 100 lat temu”

klasy IV-VI
    I miejsce – Hanna Szwagierek – „Wierna, odważna i prawa”
    II Miejsce – Karolina Sawczak – „Być kobietą”
    III miejsce – Natasza Pastwa – „Człowieczy los”

klasy VII-VIII
    I miejsce – duet Justyna Sawczak i Natan Hendzel – „Kobieta”
    wyróżnienie – Kacper Gąsiorowski – „Dla Ciebie”

Konkurs był adresowany do  uczniów klas I-VIII oraz dzieci przedszkoli – 5- i 6-latków. W konkursie mogli wziąć udział soliści i zespoły wokalne.

Tematem była Kobieta i jej życie, środowisko, pasje, praca, emocje, postrzeganie świata, rola w społeczeństwie, prawa. Kobieta jako: matka, dziewczynka, żona, pani domu, „słaba płeć”, działaczka, koleżanka, itp.

Poziom konkursu był wysoki i bardzo wyrównany, wykonania ciekawe, niebanalne, zwracano uwagę na dobór repertuaru, umiejętności wokalne (intonacja, frazowanie, interpretacja, technika wokalna), wygląd i ogólne wrażenie artystyczne.

Cele konkursu:

• rozbudzanie i rozwijanie aktywności i wrażliwości muzycznej wśród uzdolnionych muzycznie uczniów naszego miasta, wspieranie ich,
  • pielęgnowanie pamięci o Marii de Mattias
  • popularyzacja wiedzy o życiu, działalności, twórczości  Marii de Mattias – Patronki miasta,
  • rozbudzanie wśród młodzieży zainteresowania działalnością Marii de Mattias na rzecz kobiet,
  • wspieranie muzyków-amatorów z naszego miasta poprzez tworzenie im przestrzeni do prezentacji, inspiracji, rozwijania umiejętności
  • propagowanie kultury muzycznej wśród dzieci i młodzieży
  • rozbudzanie zainteresowania językiem, kulturą i muzyką polską
  • kształtowanie umiejętności zdrowego współzawodnictwa.

info A. Sozańska-Kut