Nadanie szkole imienia Orła Białego

5 czerwca 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 2 miało miejsce uroczyste wydarzenie, w przygotowaniu którego brała społeczność szkolna: dyrekcja, nauczyciele, młodzież. Było to nadanie imienia Orła Białego oraz sztandaru naszej placówce.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w Bazylice mniejszej Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Bolesławcu, którą celebrował ksiądz bp. Andrzej Siemieniewski, biskup legnicki. We mszy św. brali udział nauczyciele, uczniowie, a także zaproszeni goście. Podczas mszy odbyło się poświęcenie nowego sztandaru szkoły.

Ciąg dalszy uroczystości odbył się na terenie BOK-MCC, w kinie Forum, gdzie przybyłym gościom uczniowie wręczali pamiątkowe foldery i znaczki okolicznościowe- przypinki. Po wprowadzeniu na scenę, przez zaproszone poczty ze szkół bolesławieckich, sztandarów,  wszyscy obecni odśpiewali hymn państwowy. Usłyszeliśmy treść Aktu Nadania Sztandaru Szkole Podstawowej nr 2 im. Orła Białego w Bolesławcu, a potem nastąpiła najważniejsza część obchodów, mianowicie przekazanie sztandaru oraz ślubowanie na sztandar. Towarzyszył nam podniosły i uroczysty nastrój.

Kolejną część uroczystości stanowił program artystyczny, w którym zaprezentowało się około stu uczniów. Głównym przesłaniem przedstawienia słowno-muzycznego było znaczenie Orła Białego dla narodu polskiego i każdego z nas z osobna. Zebrani obejrzeli prezentację multimedialną, w której uczniowie z różnych klas wypowiadali się na temat Patrona szkoły. Orzeł Biały zainspirował młodzież do pięknych recytacji i spostrzeżeń. Historię godła polskiego przedstawiły dzieci w scence: ,,Legenda o orle białym”. Widzowie podziwiali śpiew solistek, grę na skrzypcach, czarujący taniec z szarfami, poloneza w wykonaniu młodszych dzieci oraz pełną ekspresji scenkę muzyczną ,,Talenty”. Dopełnieniem przedstawienia były profesjonalnie wykonane przez chór pieśni. Spektakl został nagrodzony gorącymi brawami i entuzjazmem uczestników uroczystości.

Następnie goście wraz z młodzieżą szkolną i nauczycielami przeszli do budynku szkoły. Przywitali ich piękną piosenką uczniowie klas młodszych. Dyrektor szkoły, pani Irena Sikora-Kołodyńska wraz z Prezydentem Miasta, panem Piotrem Romanem odsłonili tablicę pamiątkową, a ksiądz proboszcz bolesławieckiej Bazyliki Maryjnej dokonał jej poświęcenia. Następnie zaproszono gości do obejrzenia wystaw: kronik szkolnych oraz historii Orła Białego od czasów Bolesława Chrobrego do czasów obecnych. Dopełnieniem projektu były ,,Żywe Obrazy”. Uczniowie zaprezentowali stroje z epoki średniowiecza, czasów Jana III Sobieskiego, dziewiętnastowiecznych powstań narodowych, dwudziestolecia międzywojennego i czasów współczesnych. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem gości, jak i również społeczności szkolnej.

Ostatnim punktem wydarzenia było zaproszenie na poczęstunek, który odbył  się na pięknie udekorowanej sali gimnastycznej; elementy scenografii nawiązywały tematycznie do legendy o orle białym, Lechu, Czechu i Rusie. Tu można było porozmawiać o uroczystości, która pozostawiła mnóstwo niezapomnianych wrażeń. Z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci i sercach. Od tej pory  każdego 10 listopada będziemy obchodzili Dzień Patrona Szkoły.

info M. Grzyb

Relacja naszej telewizji:

Pod tym linkiem relacja oraz zdjęcia ze strony internetowej Urzędu Miasta Bolesławiec:
https://xn--bolesawiec-e0b.pl/index.php/aktualnosci/5455-nadanie-szkole-podstawowej-nr-2-imienia-or%C5%82a-bia%C5%82ego

Kilka zdjęć wykonanych przez naszego ucznia Piotra Saleja: