Dzień Liczby Pi

14 marca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Liczby Pi.
Liczba Pi jest stałą matematyczną wyrażającą stosunek obwodu koła do długości jego średnicy. Fascynuje ludzkość już od czasów starożytności, a jako pierwszy jej właściwości i znaczenie w matematyce badał w III w. p.n.e. Archimedes, dlatego też bywa nazywana stałą Archimedesa. Swoje trzecie imię – ludolfina – zawdzięcza niemieckiemu matematykowi Ludolphowi van Ceulenowi, który w XVII wieku podał jej rozwinięcie z dokładnością do 35 miejsc po przecinku. Od XVIII wieku znana jest jako π – od pierwszej litery greckiego słowa oznaczającego obwód. Jest jedyną liczbą, która ma swoje święto. Inspiruje naukowców i artystów, którzy tworzą wierszyki ułatwiające zapamiętanie kolejnych cyfr jej rozwinięcia dziesiętnego, a polska noblistka Wisława Szymborska poświęciła jej jeden ze swoich wierszy. Ludolfina doczekała się nawet ronda swojego imienia.
W tym dniu wysłuchaliśmy audycji o Liczbie Pi a także mogliśmy podziwiać prace uczniów, które zdobiły gazetkę na I piętrze. Każda lekcja matematyki w tym dniu była poświęcona Liczbie Pi : dowodziliśmy jej prawu istnienia, tworzyliśmy miasta i łańcuchy Pi, pracowaliśmy w układzie współrzędnych oraz zajmowaliśmy się kodowaniem.
Uczniowie bardzo aktywnie i z wielkim zaciekawieniem wgłębili się w tajniki tej niesamowitej liczby.

info K.Dzierwa

Relacja naszej telewizji szkolnej (opiekun pani Urszula Ilczyna):

DZIEŃ LICZBY π | CZĘŚĆ 1 – YouTube

Dzień liczby PI | Cz.2 – YouTube

Kilka zdjęć: