Matematyk z błyskiem zadania – zestaw 1

Zad.1 . Przezorny zawsze ubezpieczony

Czterej rolnicy ponieśli straty wskutek gradobicia, ale ich plony były ubezpieczone i ubezpieczyciel wypłacił im 3240zł odszkodowania. Szkoda pierwszego rolnika stanowiła 50% szkody trzeciego rolnika. A szkoda drugiego rolnika – 125%szkody czwartego rolnika. Okazało się, że czwarty rolnik otrzymał o 120 zł więcej niż pierwszy. Jaką kwotę odszkodowania otrzymał każdy z nich?

Zad. 2. Praca dyplomowa

Dwie operatorki komputera przepisują pracę dyplomową. Jedna z nich może przepisać całą pracę w czasie 6 godzin, druga- w czasie 8 godzin. Jaka część pracy dyplomowej pozostanie do przepisania , jeśli obie będą pracować jednocześnie, ale tylko przez 3 godziny?

Zad. 3. Suszone grzyby

Andrzej i Wojtek byli na udanym grzybobraniu, z trudem przynieśli do domu zebrane grzyby. Świeże grzyby zawierają 90% wody. Po wysuszeniu zebranych grzybów ich waga zmniejszyła się do 17,5 kg. Wysuszone grzyby maja jeszcze 20% wody.
Ile świeżych grzybów zebrali Andrzej i Wojtek?

Zad. 4.  Taki trójkąt?

Czy istnieje trójkąt, w którym dwie dwusieczne katów przecinają się pod katem prostym?

Zad. 5.  Czerwony sześcian

Sześcian pomalowany na czerwono rozcięto na 125 małych sześcianików. Ile wśród nich nie ma ani jednej ściany pomalowanej na czerwono?

TERMIN ODDANIA ZESTAWU – 30 października 2022r.