Narodowe Czytanie

 

W poniedziałek 5 września w naszej szkole odbyło się uroczyste czytanie Ballad
i romansów 
Adama Mickiewicza
, nawiązujące do ogólnopolskiej 11 akcji pod patronatem Pary Prezydenckiej.
Informacje o akcji zostały umieszczone na korytarzu szkoły. W bibliotece zorganizowano wystawę związaną z życiem i twórczością Adama Mickiewicza. Uczniowie klas IV-VIII wraz z nauczycielami odczytali ballady i romanse Adama Mickiewicza. Poloniści przygotowali informacje przybliżające treść wybranych ballad oraz wprowadzili w romantyczny klimat epoki, pełen tajemniczości i niepokojącej dziwności, tworzonej przez niezwykłych bohaterów tj. duchy, diabły, rusałki, widma.
Po przeczytaniu utworu ,,Pani Twardowska” dzieci wymyślały własne propozycje zadań dla diabła. W klasach starszych zaplanowano cykl lekcji poświęcony balladom: „Romantyczność”, ,,Lilije”, ,,Świtezianka”. Po omówieniu utworu „Romantyczność” uczniowie tworzyli ,,Manifest Nastolatków”. W późniejszym terminie odbędzie się konkurs recytatorski pt. ,,Mickiewiczowskie ballady”.

Uczniowie naszej szkoły przekonali się, że teksty Adama Mickiewicza i dzisiaj mogą budzić emocje-wzruszać, niepokoić, wywoływać dreszcze i skłaniać do głębokiej refleksji.

info A.Kozłowska/E.Grzyb