Marsz Żywej Pamięci

W piątek 16 września 2022r. odbył się Marsz Żywej Pamięci Polaków Zesłanych na Sybir. Organizatorami uroczystości był Prezydent Miasta Bolesławiec, Zarząd Koła Związku Sybiraków w Bolesławcu oraz nasza szkoła.

Marsz jest przedsięwzięciem upamiętniającym Polaków, którzy na przestrzeni stuleci byli wywożeni na Syberię, gdzie cierpieli i umierali z głodu, zimna i katorżniczej pracy.

Uroczystość rozpoczęła się na bolesławieckim Rynku, na którym odbyło się przywitanie przybyłych pocztów sztandarowych i wszystkich uczestników.
O 11:30 wyruszono na cmentarz komunalny pod pomnik Zesłańców Sybiru, gdzie odbyła się druga część uroczystości z udziałem wojska.

Prezes Związku Sybiraków, Maria Niemczuk, przywołała kolejnemu pokoleniu bolesławian wspomnienia z wywózek na Syberię.
Głos zabrał również Prezydent Miasta – Piotr Roman i Starosta bolesławiecki – Tomasz Gabrysiak.

Głównym punktem uroczystości był apel poległych oraz salwa honorowa oddana przez żołnierzy 23. Śląskiego Pułku Artylerii.
Po salwie odmówiono modlitwę prowadzoną przez ks. Dziekana Stanisława Kusika.
Zwieńczeniem uroczystości było złożenie kwiatów i wieńców pod pomnikiem
oraz odśpiewanie hymnu Sybiraków, który intonował chór z naszej szkoły.

Dziękujemy nauczycielom organizującym uroczystość. Pani Ewie Chrobot, Justynie Rapie, Joannie Kupisz, Agnieszce Korczak i panu Grzegorzowi Jankowskiemu
oraz młodzieży za godne i patriotyczne zachowanie, zarówno podczas Marszu,
jak i na cmentarzu.

info/Ewa Szajwaj