Lekcje europejskie w SP2

2 grudnia 2022 roku uczniowie klasy 8 a i 8 b rozpoczęli udział szkoły w Lekcjach Europejskich. Zajęcia w sesji zimowej (12 lekcji) będą odbywać się online przez platformę Teams. Pierwszy z tematów to: „Wielokulturowość w Europie”. Prowadzący lekcję Pan Rafał Gwizd zaprezentował młodzieży idee oraz historię powstania Unii Europejskiej. Szczegółowo zostały omówione kwestie wielokulturowości, tolerancji, wsparcia i akceptacji ludzi o różnych wyznaniach, poglądach czy kulturze.

Alina: Lekcja była bardzo ciekawa. Pan poruszał interesujące mnie kwestie. Dowiedziałam się, że obecnie w Unii Europejskiej jest 27 państw a języków urzędowych 24. Poznałam symbolikę flagi Unii Europejskiej – jest dwanaście gwiazd, które symbolizują; pokój, braterstwo, równość, współpracę itp. Chciałabym uczestniczyć częściej w takich lekcjach.

Jarosław: Informacje były zrozumiałe dla mnie, czyli nastolatka. Bardzo fajny dialog pomiędzy uczniami a prowadzącym. Przypomniałem sobie historię założenia Unii Europejskiej. Dowiedziałem się o idei oraz symbolach Unii Europejskiej. Wiem jakie przywileje i korzyści płyną dla nas po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej w 2004. Są to między innymi : otwarte granice,  możliwość uczenia się poza granicami Polski, uczestniczenie w projektach międzynarodowych. Chciałbym częściej uczestniczyć w takich lekcjach, ponieważ wiele się dowiedziałem.