Pasowanie na czytelników

29 marca 2023 r. uczniowie klas pierwszych zostali uroczyście pasowani na czytelników biblioteki szkolnej.

Do zgromadzonych w budynku szkoły dzieci przypłynął statek piracki. Kapitan rzucił dzieciom linę i zaprosił je na pokład, aby wspólnie popłynąć na tajemniczą wyspę –Książkolandię w poszukiwaniu skarbów. Na wyspie pierwszoklasiści spotkali Dobrą Wróżkę, która oprowadziła je po swoim królestwie. Okazało się, że wyspa była zamieszkana przez postacie z bajek, które dzieci rozpoznały po charakterystycznych strojach i rymowanych prezentacjach.

W szuwarach majtek znalazł olbrzymią skrzynię, w której zamiast skarbów były tylko książki. Kapitan pocieszył swoją załogę, że książki są największym skarbem człowieka, bo w nich ukryta jest zaklęta wiedza. Wraz z majtkiem zdradzili dzieciom jak należy dbać o książki i do czego służą zakładki.

Pierwszaki musiały rozwiązać szereg zadań: dopasować rekwizyty do bajek, ułożyć puzzle, uzupełnić domek Baby Jagi pierniczkami i odgadnąć zagadki zadawane przez Dobrą Wróżkę. Zabawom towarzyszyła pięknie zaśpiewana piosenka o książkach.

Uczniowie poradzili sobie świetnie ze wszystkimi zadaniami i udowodnili, że są gotowi stać się czytelnikami szkolnej biblioteki. Oczarowany wiedzą uczniów Neptun – władca mórz, przyjął od uczniów uroczyste ślubowanie, że zawsze będą szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Następnie trójzębem pasował ich na czytelników biblioteki szkolnej.

Na pamiątkę tych miłych i uroczystych chwil dzieci otrzymały od kapitana statku skrzynię ze skarbami, w której były dyplomy pasowania na czytelnika, list do rodziców o korzyściach czytania książek, zakładki i książki ,,Moje pierwsze abecadło”.

To była bardzo ciekawa i pouczająca podróż do Książkolandii, dzięki której pierwszoklasiści stali się prawdziwymi czytelnikami.
Uroczystość pasowania na czytelnika została przygotowana przez p. E.Grzyb, A.Kozłowską, M.Oleś. Dekoracje przygotowała p. Jolanta Wójcik. W inscenizacji wzięli udział uczniowie z kl.VIIA i VIIIB, a całość filmował A.Małoszyc z VIC.

info E.Grzyb