Karpacz – wyjazd edukacyjno-opiekuńczo-wychowawczy

Klasa 2 b wraz z wychowawcą i opiekunem p. Anną Kot przebywała w Karpaczu w Domu Wczasów Dziecięcych – ARCHITEKTON.

Cele wyjazdu:

-realizacja zadań DWD zgodnie z par. 69 rozp. MEN z 11 sierpnia 2017 r. (Dz.U.2017, poz. 1606)
-zapewnienie uczniom wypoczynku w klimacie górskim
-ukształtowanie nawyków higienicznych i zachowań prozdrowotnych
-wdrażanie do dbałości o bezpieczeństwo swoje i innych
-aktywne spędzanie czasu z przyrodą
-kształtowanie poprawnego i swobodnego wypowiadania się, pisania, czytania ze zrozumieniem i liczenia
-pobudzanie i rozwijanie aktywności twórczej uczniów
-nabywanie umiejętności poprzez aktywne działanie
-rozpoznawanie zachowań uczniów w sytuacjach pozaszkolnych
-kształcenie samodzielności
-nabywanie umiejętności współżycia w grupie, integracja grupy
-zainteresowanie światem, jego różnorodnością, bogactwem i pięknem

Relacja z pobytu

Dzień I

Po przyjeździe do ośrodka odbyło się zakwaterowanie, dzieci zajęły swoje pokoje, rozpakowały bagaże i poznawały nowe miejsce.
Pierwszy posiłek to obiadokolacja.
W stołówce odbyło się spotkanie na temat przestrzegania regulaminu ośrodka , omówione zostały zasady bezpieczeństwa. Później było trochę wolnego czasu na przygotowanie się do dyskoteki. Dzieci, które chciały odpocząć od muzyki , mogły korzystać z gier w świetlicy. To było ulubione miejsce naszych dzieci.

Dzień II

Rozpoczęliśmy dzień od spaceru po okolicy- anomalia grawitacji, Dziki Wodospad, skocznia Orlinek, zapora nad Łomnicą. Podziwialiśmy piękne widoki. Największe przeżycia dostarczyło dzieciom miejsce zwane anomalią grawitacji.
Spacer był długi i dość męczący, jak na pierwszą wyprawę w górskim terenie.
Po obiedzie i krótkim odpoczynku odbyły się zajęcia rozwijające zainteresowania dzieci- Autoportret- dzieci prezentowały słownie i plastycznie swoje zainteresowania.
Następnie dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych:
1. GOPR- bezpieczeństwo w górach
2. Zajęcia plastyczne – Śnieżka królowa Karkonoszy
3. Strzelanie z broni laserowej
4. Zalety turystyczne Karkonoskiego Parku Narodowego
Po kolacji odbył się wieczór filmowy, obejrzeliśmy film pt.” Bella i Sebastian”.
Po dniu pełnym wrażeń dzieci umyły się i udały się na nocny odpoczynek.

Dzień III

Kolejny dzień to wyprawa do Schroniska Samotnia ,podczas której pan przewodnik przekazywał dzieciom ciekawe informacje o walorach przyrodniczych Karkonoskiego Parku Narodowego. W schronisku wypiliśmy gorącą herbatkę i zjedliśmy małe co nieco.
Na obiad były pyszne pierogi i krupnik. Apetyty dzieci po długiej wędrówce były bardzo duże.
Po ciszy poobiedniej odbyły się kolejne zajęcia edukacyjne:
1. Zajęcia matematyczne- układanie figur  przestrzennych z klocków
2. Edukacja polonistyczna – poznanie” Legendy o Duchu Gór”
3. Zajęcia informatyczne- praca w edytorze tekstowym.
4. Zajęcia przyrodnicze
Zajęcia wieczorne to karaoke, dzieci śpiewały indywidualnie i wspólnie ulubione piosenki polskich wykonawców.
W tym dniu świętowaliśmy urodziny Leny. To dla wszystkich dodatkowe przeżycie.
Nasze zmęczone dzieci szybko usnęły.

Dzień IV

W tym dniu wyruszyliśmy spacerkiem do centrum Karpacza . Po drodze zobaczyliśmy Wodospad Łomnicy. Zwiedziliśmy Muzeum KARKONOSKIE TAJEMNICE- tajemnicze miejsce, w którym poznaliśmy więcej ciekawostek o Duchu Gór. Dzieci kupiły pierwsze pamiątki z pobytu w Karpaczu. Do ośrodka wróciliśmy autobusem, ponieważ nóżki bolały nas po wczorajszej wyprawie w góry.
Po obiedzie obchodziliśmy urodziny Maćka.
Czas na kolejne zajęcia edukacyjne.
1. Zajęcia ruchowe na świeżym powietrzu
2. Informatyka- elementy robotyki
3. Edukacja przyrodnicza- zwierzęta wokół nas
4. Język angielski – legenda o Karkonoszu
5. Strzelanie z broni laserowej
Wieczorem mieliśmy zajęcia w grupach: zabawy na świetlicy i Magiczny Dywan.
Mnóstwo wrażeń i przeżyć i wreszcie zasłużony odpoczynek.

Dzień V

Po śniadaniu swoje kroki skierowaliśmy do Świątyni Wang.
Następnie udaliśmy się na ostatnie zakupy.
Dodatkową atrakcją były zabawy na dmuchańcu.
Po obiedzie odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek.
Dzieci otrzymały nagrody w konkursach – Najczyściejszy pokój i Najfajniejszy kolega/koleżanka w grupie.
Wychowawcy ,czyli my z panią Anią otrzymaliśmy podziękowanie od dyrekcji DWD ARCHITEKTON za współpracę i zaangażowanie w edukację, opiekę i wychowanie naszych podopiecznych.
Po kolacji dzieci spędziły aktywnie czas w swoim ulubionym miejscu, jakim była świetlica z piłkarzykami i stołem do gry w tenisa stołowego.
Przed spaniem dzieci pakowały rzeczy do swoich walizek.

Dzień VI

Po przebudzeniu sprzątaliśmy pokoje.
Ostatnie śniadanie, pożegnanie i wyjazd do Bolesławca.
Relacja i zdjęcia nie ukazują w pełni wrażeń i zadowolenia dzieci z pobytu w DWD ARCHITEKTON w Karpaczu.
Bardzo bogaty program zajęć edukacyjnych, pełen profesjonalizm dyrekcji , pedagogów  i obsługi , a także pyszne jedzenie i przemiła atmosfera sprawiły to, że wszyscy jesteśmy mega zadowoleni. Chętnie powrócę w to miejsce z kolejną grupą moich wychowanków.
Serdecznie dziękuję pani Ani Kot za pomoc i wspólnie spędzony czas z moimi dziećmi.

Wychowawca kl. 2b – Beata Czeladka

GALERIA ZDJĘĆ: