NARODOWE CZYTANIE W SP2

9 IX 2023 roku w całej Polsce odbyło się Narodowe Czytanie powieści ,,Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej pod Patronatem Pary Prezydenckiej. W naszej szkole wydarzenie to miało miejsce 11 września 2023 roku.

Informacje o akcji zostały umieszczone przed wejściem do szkoły i na korytarzu. Działania rozpoczęliśmy od odczytania listu Prezydenta Polski Andrzeja Dudy. W klasach młodszych podczas lekcji języka polskiego zorganizowano wspólne czytanie fragmentu książki E. Orzeszkowej pt. „Nad Niemnem”. Omawiano „Legendę o Janie i Cecylii”, uczniowie uzupełniali karty pracy dotyczące dziejów rodu Bohatyrowiczów.

W bibliotece szkolnej zorganizowano wystawę poświęconą życiu i twórczości Elizy Orzeszkowej. W klasach starszych czytano fragmenty książki, przeprowadzono cykl lekcji poświęconych powstaniu styczniowemu. Omawiano sylwetki bohaterów bezpośrednio związanych z powstaniem, a także problematykę mogiły powstańczej w powieści „Nad Niemnem”.

Narodowe Czytanie było doskonałą okazją, aby uczniowie docenili wartość czytania.

info E.Grzyb/A.Kozłowska