AKCJA ŻONKILE

W dniach 19- 23 kwietnia uczniowie kl.6-8 wzięli udział w kolejnej edycji AKCJI ŻONKILE.
78 lat temu, 19 kwietnia 1943 roku, wybuchło powstanie w getcie warszawskim – pierwsze powstanie miejskie w Europie w czasie II wojny światowej. Żydzi zaatakowali Niemców w obliczu planowanej likwidacji getta. Z okazji tego wydarzenia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN stworzyło filmy o dzielnicy, w której na początku XX w mieszkało najwięcej Żydów oraz o historii zagłady niewinnych ludzi tylko za ich pochodzenie

Podczas lekcji historii uczniowie klas szóstych obejrzeli film „Będę pisać” – opowiadający o losach Zosi i Natana, którzy doświadczyli przyjaźni, miłości, szczerze opowiadali sobie o tym, co ich spotyka, pokazywali, że im na sobie zależy. To  pomogło im przetrwać trudne chwile, radzić sobie z sytuacjami, których wcale nie chcieli doświadczyć.
Dla uczniów klas 7-8 powstał film „Muranów- Dzielnica Północna”
Wszystkie lekcje zakończyły się refleksją, uczniowie opowiadali o tym co ich zaskoczyło i zaciekawiało, co czuli w trakcie oglądania filmu.

A to wypowiedź ucznia klasy 8a Maksymiliana:

Uważam, że powinniście obejrzeć film „Muranów – Dzielnica Północna”, ponieważ prowadząca – Ala opowiada bardzo ciekawą historię tej dzielnicy oraz swojej rodziny, zabierając widzów w wirtualną podróż po różnych miejscach Muranowa. Film jest krótki – trwa 25 min, jednak gwarantuję niezapomniane emocje oraz pozyskanie ważnej wiedzy na temat historii naszego kraju i nie tylko. Film zawiera również niesamowite animacje oraz archiwalne filmy i fotografie. Serdecznie Polecam ten film, jeśli interesujesz się historią.
Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=apdbNIfWbkE 

                                                                                                        

   Info/tekst J.Kupisz, M. Żukowski