Wycieczka do Wrocławia

9 grudnia grupa 44 uczniów z klas: 8a, 8b, 8c oraz 8d, pod opieką p. A. Kozłowskiej, p. M. Grzyb, p. W. Walęgi i p. A. Korczak, uczestniczyła w wycieczce do Wrocławia, podczas której zwiedzała Muzeum Pana Tadeusza, Muzeum Poczty i Telekomunikacji oraz wzięła udział w Jarmarku Bożonarodzeniowym.
W pierwszym muzeum uczniowie uczestniczyli w lekcji pt.: Świat „Pana Tadeusza” opracowanej specjalnie dla klas przygotowujących się do egzaminu ósmoklasisty. Podczas zajęć młodzież mogła usystematyzować wiedzę na temat okoliczności powstania „Pana Tadeusza”, świata przedstawionego, głównych wątków utworu, szlachty jako bohatera zbiorowego epopei czy elementów składających się na pełny tytuł książki. Natomiast w Muzeum Poczty i Telekomunikacji uczniowie zapoznali się z historią poczty na ziemiach polskich, w tym Poczty Polskiej założonej przez króla Zygmunta Augusta w 1558 r. oraz z historią telekomunikacji na przykładzie przełomowych wynalazków, takich jak: Aparat Morsa, Juza, dalekopis, telefon, radio czy telewizja. Muzeum Poczty i Telekomunikacji to bardzo ciekawe miejsce. Zostało utworzone w 1921 r. w Warszawie, a od 1956 r. mieści się w zabytkowym gmachu Poczty Głównej we Wrocławiu.
Ostatnim punktem wycieczki był 15. wrocławski Jarmark Bożonarodzeniowy. Mogliśmy podziwiać wystawione w Rynku oraz okolicach bajkowe ozdoby oraz mnóstwo straganów. Spacerując pomiędzy drewnianymi stoiskami, znaleźć można było nie tylko znane przysmaki, ozdoby, czapki czy świąteczne skarpety, ale także specjały, których nie spotka się w żadnym innym miejscu. Należą do nich, np.: alzackie podpłomyki flammkuchen, holenderskie i włoskie sery, węgierskie salami, hiszpańskie churros, podlaskie wędliny, dolnośląskie miody, turecka baklava, a także bajkowe „wrocławskie kamieniczki” w postaci pierników, które można było znaleźć w stylowym drewnianym Młynie. Nie zabrakło również świątecznych słodkości: owoców w czekoladzie, owoców suszonych, bakalii, chałwy, gofrów tradycyjnych i bąbelkowych, kołaczy węgierskich, świątecznych pralin i pierników. W tym miejscu nie można zapomnieć również o rękodziełach, takich jak: bombki, kosmetyki, biżuteria, ceramika i o wielu, wielu innych artykułach. A wszystko pośród przepięknych dekoracji, które w   cudowny sposób rozświetlały wrocławski Rynek.
Wycieczkę zakończyło wspólne zdjęcie pod ogromną i olśniewającą swym przybraniem choinką.

info A.Korczak