EKO-PIKNIK

19 czerwca 2023r organizujemy w naszej szkole  EKO-PIKNIK, który jest finałem projektu edukacyjnego “Eko-Fit Matma” finansowanego przez dotację M-Banku.
Projekt trwa od 01.04.2023r do 30.09.2023r. Łączy elementy matematyki i ekologii. My postawiliśmy na zdrowy tryb życia- zdrowe odżywianie, zdrowe uprawy ekologiczne, aktywnośc fizyczną. Sposób  odżywiania się i brak aktywności ruchowej niekorzystnie wpływa na stan zdrowia, samopoczucie i wysiłek intelektualnej. Postanowiliśmy wykorzystać możliwości jakie daje matematyka w tych dziedzinach. Utworzyliśmy warsztatowe grupy projektowe: ogrodników, kucharzy, dietetyków, sportowców i ekoreporterów, które ściśle współpracowały z rachmistrzami. Ogrodnicy zajmowali sie ekologiczną uprawą roślin doniczkowo-szklarniowych,które były wykorzystane min. do przyrządania zdrowych potraw-rachmistrzozwie zajmowali się min.  przeliczaniem ilości sadzonek, głębokości nasion w glebie, pomiarem odległości między nasionami, mierzeniem wzrostu roślin, a także ilości potrzebnej do tego wody. Kucharze  planowali skład i kaloryczność potraw-rachmistrzowie we współpracy z nimi zajęli się przeliczaniem wartości odżywczych w posiłkach dietetycznych,.
Sportowcy zajęli się pomiarem aktywności fizycznej, mierzyli dystans, prędkość, liczyli ilość kroków, pokonanych schodów. Rachmistrzowie min. odczytywali i obliczali zużycie kalorii w poszczególnych aktywnosciach, obliczali BMI – indeks MASY Ciała.
Uczniowie  wykorzystywali także technologię informacyjną do mierzenia i analizy aktywnosci fizycznej (min.aplikacje). Grupa uczniów biorących  udział w warsztatach pojechała na wycieczkę – “Matematyka w terenie”, aby poznać ekologiczne uprawy roślin oraz ekologiczną produkcję kosmetyków.
W ramch projektu zostały zakupione pomoce dydaktyczne a każdy uczestnik otrzymał poradnik “Matematyka na zielono” ufundowany przez dotację M-Banku.
Podczas finału projektu-Eko-Pikniku z udziałem całej społeczności szkolnej rozstrzygnięty zostanie konkurs dotyczący efektów uprawianych klasowych sadzonek wraz z dniowym diagramem min. pomiarów wzrostu rośliny, zapisywaniem ilości potrzebnej wody do jej wzrostu.
Na  eko-pikniku poszczególne klasy będą prezentowały swoje dietetyczne dania, a komisja konkursowa z udziałem delegacji uczniów po skosztowaniu potrawy oceni, która jest  najsmaczniejsza, najlepiej wykonana i zaprezentowana.
W auli szkolnej prezentowana będzie multimedialna książka kucharska a także film z przebiegu działań związanych z projektem. przygotują dla grup klasowych
Rachmistrzowie przygotują zadania matematyczne związane z uprawą roślin a także przygotowaniem potraw.
Sportowcy zaangażują społeczność szkolną do rywalizacji sportowych z elementami matematycznymi każdy będzie mógł przeliczyć swoje BMI.
Wszystkim działaniom towarzyszyć będzie promocja wody “Bolesławianki” z PWiK .