Pasowanie na czytelnika

22 marca odbyła się uroczystość pasowania na czytelnika uczniów klas pierwszych.
Do naszej szkoły przypłynął statek piracki. Kapitan rzucił dzieciom linę i zaprosił je na pokład, aby wspólnie popłynęli na tajemniczą wyspę Książkolandię w poszukiwaniu skarbów. W czasie rejsu łódką rozbrzmiewały piosenki o tematyce morskiej i bajkowej. Na wyspie dzieci spotkały Dobrą Wróżkę, która oprowadziła je po swoim królestwie. Przedstawiła im bajkowe postacie, które dzieci świetnie rozpoznały. Wspólnie z piratami poszukiwali zaginionego skarbu, którym okazała się skrzynia z książkami. Kapitan pocieszył swoją załogę, że książki są największym skarbem człowieka, bo w nich ukryta jest zaklęta wiedza. Wspólnie  z majtkiem zdradzili dzieciom, jak należy dbać o książki i do czego służą zakładki. Pierwszaki musiały też rozwiązać w grupach szereg zadań: dopasować rekwizyty do bajek, ułożyć puzzle i odpowiadać na niełatwe pytania związane z książką i biblioteką. Uczniowie poradzili sobie świetnie ze wszystkimi zadaniami i udowodnili, że są gotowi stać się czytelnikami szkolnej biblioteki. Oczarowany wiedzą uczniów Neptun – władca mórz, przyjął od uczniów uroczyste ślubowanie, a pani dyrektor czarodziejskim ołówkiem pasowała ich na czytelników biblioteki szkolnej.
Na pamiątkę tych miłych i uroczystych chwil dzieci otrzymały od kapitana statku skrzynię ze skarbami, w której były dyplomy pasowania na czytelnika, list do rodziców o korzyściach czytania książek, zakładki i książki ,,Wnuczka antykwariusza”.
Uroczystość pasowania na czytelnika została przygotowana przez panie: E.Grzyb, M.Grzyb, M.Oleś, A.Kozłowską.
W inscenizacji wzięli udział uczniowie z kl.VIC i VIIIA, a całość filmował A.Małoszyc i P. Salej.

info E.Grzyb